تبلیغات
کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر - فیزیوتراپی در آسیب رباط صلیبی (A.C.L) قسمت اول
 

فیزیوتراپی در آسیب رباط صلیبی (A.C.L) قسمت اول

شرح حال
علایم پارگی رباط صلیبی قدامی زانو را با شرح حال مناسب که تاکید آن بر مکانیسم آسیب دیدگی ورزشی و شناسایی آسیب های احتمالی قبلی است و معاینه مناسب در اغلب موارد می توان تشخیص داد.
• در ورزشهای غیر تماسی:
  - یک صدای تق ( pop ) همراه با آسیب ACL شنیده شده یا خیر . معمولاً این صدا هنگامی که فرد ناگهان تغییر مسیر داده یا ناگهان در هنگام دویدن ایستاده است و یا در هنگام افتادن روی پا بعد از پرش شنیده شده و بدنبال آن التهاب و تورم زانو ایجاد شده است.
  - در خلال چند ساعت خون در مفصل تجمع پیدا کرده است ( همارتروز
).
  - فرد معمولاً نتوانسته است بخاطر درد و تورم یا ناپایداری زانو به فعالیت ادامه دهد
.
• در ورزشهای تماسی و ضربات با انرژی بالا:

 - صدمات ورزشی رباط ACL معمولاً با آسیب دیدگی سایر رباطهای زانو (  رباط جانبی داخلی یا جانبی خارجی زانو ) یا مینیسک های زانو همراهی دارد

 - اعمال یک نیروی شدید از سمت خارج به داخل به زانو می تواند منجر به یک سه گانه آسیب دیدگی شامل آسیب ACL, آسیب رباط جانبی داخلی زانو و آسیب تاخیری منیسک داخلی شود.

معاینه بالینی
• مشاهده دقیق زانو برای بررسی تجمع مایع در مفصل زانو یا تغییر شکل استخوانی ( شکستگی احتمالی ) طبق تحقیقات انجام شده  در آسیب استخوانی تجمع سریع مایع در مفصل 72% ارتباط با آسیب رباط صلیبی قدامی دارد.
• معاینه دامنه حرکات مفصل زانو بخصوص بازشدن کامل زانو که اگر نشود امکان آسیب دیدگی منیسک های زانو  را مطرح می کند
.
• لمس ساختارهای استخوانی توسط متخصص طب ورزشی یامتخصص ارتوپد امکان دارد منجر به شناسایی شکستگی استخوان مخفی مثل شکستگی استخوان درشت نی یا آسیب ران و شکستگی استخوان ران  شود
.
• لمس خطوط مفصلی زانو برای ارزیابی آسیب احتمالی منیسک ها لازم است. همچنین باید رباطهای جانبی زانو معاینه شوند
.
• انجامLachman test تست لاکمن بعد از رفع یا کاهش درد بیمار باید برای ارزیابی رباط ACL صورت گیرد به این صورت که فرد روی تخت خوابیده و زانو را در وضعیت خم شدگی 20 تا 30 درجه قرار می دهیم با دست چپ ران را می گیریم و با دست راست پشت قسمت فوقانی ساق را به جلو و طرف خود می کشیم. چنانچه در سمت آسیب دیده مقدار جابجا شده به جلو نسبت به سمت سالم در پای دیگر بیش از 3 میلی متر باشد غیر عادی است و نمایانگر آسیب است
.
• انجام تست کشیدگی به جلو یا Ant.drawer test بخاطر اسپاسم عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ ) که تست را متاثر می کند کمتر قابل اعتماد است. برای انجام تست بیمار به پشت خوابیده و زانوها را در وضعیت خم شدگی 90 درجه قرار می دهد. معاینه گر جلوی وی نشسته و با دو دست پشت قسمت زیر زانو را می گیرد و ساق را به سمت خود می کشد و در صدمه دیدن رباط صلیبی قدامی زانو استخوان درشت نی جلو می آید 

علل آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی
• ورزشهای پر خطر برای آسیب دیدگی ACL : ورزش فوتبال , اسکی , بسکتبال و بیسبال و کشتی مسئول 78% از جراحات مرتبط با ورزش رباط صلیبی قدامی زانو هستند
.
• جنس : صدمه و آسیب ورزشی زنان در محل رباط صلیبی قدامی زانو بیشتر از مردان می باشد
.
• کفش ورزشی : کفش های ورزشی که کناره های آنها سفتتر و محکمتر از وسط کف آنها می باشد بیشتر فرد را مستعد صدمه دیدگی ورزشی می کند.

بررسی تصویربرداری

رادیوگرافی:
• یافته های رادیوگرافیک اغلب منفی است.
• برای بررسی آسیب های همراه با پارگی ACL می توان از نماهای AP, Lateral و merchant و sunrise و Notch view استفاده نمود
.
• نمای مایل برای بررسی صفحه استخوان تیبیا مفید است
.
• امکان دارد در نمای AP شکستگی همراه با کندگی قسمت خارج کپسول ( Segond fracture ) دیده شود
.
این شکستگی یک شاهد بر آسیب کپسول خارجی و یک مدرک غیر مستقیم بر آسیب رباط صلیبی قدامی است. و در قسمت خارجی صفحه تیبیا اتفاق می افتد درست در مجاورت خط مفصلی و در خلف توبرکل Gerdy 

آرتروگرام:
• این روش تقریباً با MRI جایگزین شده است
.
• از این روش برای بررسی پارگی ACL استفاده می شود.

ام آر آی: 
• برای تشخیص آسیب های ACL حدود 95% حساسیت دارد. همچنین با آن می توان کوفتگی و آسیب  استخوان ران و تیبیا  را که در 90% از موارد آسیب رباط صلیبی قدامی وجود دارند تشخیص داد.از MRI زانو جهت تصمیم گیری برای جراحی زانو استفاده می شود.

درمان
فاز حاد:

چنانچه جراحی زانو لازم باشد معمولاً جراح زانو آنرا 3 هفته به تاخیر می اندازند تا التهاب کاهش یافته و از عوارضی مثل خشکی مفصل زانو بدنبال جراحی سریع جلوگیری شود. باید در این سه هفته عضلات جلو و عقب ران و دامنه حرکتی مفصل زانو تقویت و زیاد شود که این امر می تواند به کاهش تجمع مایع مفصلی زانو و بدست آوردن سریع توان عضلانی عضلات موثر روی مفصل زانو ( عضله چهار سر ران و عضلات همسترینگ ) بعد از عمل کمک کند. برای تصمیم به جراحی توجه به چند فاکتور مهم است مثل سطح فعالیت ورزشی قبل از صدمه دیدگی زانو , صدمات همراه , تمایل برای ادامه همان رشته ورزشی و میزان شلی و ناپایداری مفصل زانو . جراحی زانو در آسیب رباط صلیبی می تواند بصورت ترمیم داخل یا خارج مفصلی رباط صلیبی قدامی باشد, در روش جراحی داخل مفصلی توسط روش آرتروسکوپی زانو داخل مفصل را مشاهده و به کمک ابزار  آرتروسکوپ  رباط پاره شده را بصورت اولیه یا با استفاده از رباط زیر کشکک یا رباط سمی تندینوس یا گراسیلیس  ترمیم می کنند. در روش جراحی خارج مفصلی زانو هم با استفاده از بخشی از نوار فیبری خارج ران به نام  ایلیو تیبیال تراکت زانو را در سمت خارجی در بیرون سطح مفصلی پایدار می کنند. انتخاب بین این دو روش بسته به نظر جراح دارد و امری تخصصی است. درمان غیر جراحی پارگی aclمعمولا برای افراد مسن و آنهایی که قصد پرداختن به ورزش های شدید و رقابتی را ندارند در نظر گرفته می شود.در شکل روبرو نمایی از ترمیم خارج مفصلی رباط صلیبی زانو را مشاهده می کنید.
فاز بهبودی: سه فاز دارد
• فاز اول : دو هفته اول بعد از جراحی را شامل می شود و هدف در آن رسیدن به بازشدگی کامل زانو  ( Full extension ) و حفظ قدرت عضلانی عضله چهارسر رانی و کاهش تورم و نیز توانایی خم کردن زانو در حد نود درجه است.
• فاز دوم : هفته سوم تا پنجم بعد از عمل را شامل می شود و هدف در آن حفظ توانایی باز کردن کامل زانو و افزایش میزان خم شدن زانو به بیش از 90 درجه تا رسیدن به خم شدگی کامل زانو است
.
• فاز سوم : هفته ششم را شامل می گردد و هدف در آن افزایش قدرت و سفتی عضلانی است و بدنبال این مرحله به آرامی به ورزش باز می گردیم.بدون انجام تمرینات کافی در دوره بعد از جراحی بازگشت به ورزش  به زمانی معادل ۹-۶ ماه زمان نیاز دارد.

عوارض
• خشکی مفصلی و آرتروز زانو ( استئو آرتریت زانو
)
• ناپایداری مفصل زانو یا افزایش لغزندگی زانو

• درد و محدودیت حرکات مفصل زانو

پیش آگهی
• میزان موفقیت جراحی رباط ACL 95-82% است. و در بهترین شرایط شش ماه بعد از آسیب می توان به میادین ورزشی بازگشت.

 

 

 فیزیوتراپی در آسیب رباط صلیبی (A.C.L) قسمت دوم

 

 

توانبخشی بعد از ترمیم لیگامان متقاطع قدامی به پنج مرحله تقسیم می شود كه در هر مرحله اهدافی در نظر گرفته شده و جهت رسیدن به آن اهداف تمرینات لازم انجام می‌شود كه انجام تمرینات، زیر نظر جراح و فیزیوتراپیست بیمار صورت می گیرد تا بهترین نتیجه درمان حاصل شود.
در پیوندهای  ACLضعیف ترین و آسیب‌پذیرترین مرحله جایگزینی رباط، دو الی سه ماه اول است بنابراین تا آن زمان نباید فشار زیادی به رباط وارد شود.
طول دوره درمان ۶ تا 9 ماه است كه در این مدت بیمار باید تحت نظر جراح و فیزیوتراپیست باشد. 

تمرینات توانبخشی بعد از جراحی ترمیمی لیگامان متقاطع قدامی
-مرحله اول : از روز جراحی تا پایان هفته دوم
 -مرحله دوم : از هفته دوم تا پایان هفته چهارم
-‌مرحله سوم : از هفته چهارم تا پایان هفته دهم
 -مرحله چهارم تا ششم : از هفته دهم تا ماه دهم


مرحله اول :
از روز جراحی تا پایان هفته دوم
اهداف این مرحله شامل:
1-زانو تا 90 درجه خم شود.
 2-عضله چهار سر تقویت شود.
 3-راه رفتن بیمار به طور نرمال انجام شود.
 4-عضلات پشت ران تقویت شود.

تمرینات
 1-جهت كنترل درد و تورم، از یخ، تحریك الكتریكی و اسپیلنت مناسب به مدت چند روز استفاده می شود.
 2-حركات موبیلیزیشن پاتلا در تمام جهات خصوصا در جهات فوقانی و تحتانی انجام می‌شود.
 3-در صورت ضعف شدید عضله چهار سر،از تحریك الكتریكی جهت بازآموزی استفاده می شود.
 4-جهت تقویت عضله چهار سر، زانو را به تخت فشار داده و تا 6 ثانیه نگه داشته می‌شود.
 5-  ‌جهت تقویت عضلات پشت ران در حالت دمر زانو به كمك پای سالم خم و راست می شود.
 6-  ‌اگر زانو لقی   ‌نداشته باشد در تمام جهات، پا صاف بالا برده می شود.
بیمار با استفاده از عصای زیر بغل و بریس فانكشنال راه رفتن طبیعی را آموزش ببیند و تا آخر هفته دوم 50 تا 70 درصد وزن بدن را  تحمل كند و در این مدت لبه تخت نشسته و زانو را  تا 90 درجه خم كند ولی باید برای صاف كردن زانو از پای مقابل استفاده كند كه در غیر این صورت لیگامان  ACLپاره می شود.

مرحله دوم :
 از هفته دوم تا پایان هفته چهارم
 1-زانوی بیمار به طور كامل صاف شود.
 2-  ‌بیمار بدون عصا و به طور نرمال راه برود.
 3-  ‌عمل انقباض عضله چهار سر به طور دقیق انجام شود.

تمرینات 
 1- ‌بیمار لبه تخت نشسته و زانوی خود را صاف كند.
 2-  ‌در حالت به شكم خوابیده، زانوی بیمار صاف شود.
 3-  ‌اگر زانو تا 100 درجه خم می شود از دوچرخه ثابت استفاده شود.
 4-  ‌تمرینات بالا رفتن از پله از طرف جلو و از طرف پهلو انجام شود.

مرحله سوم :
 از هفته چهارم تا پایان هفته دهم
 1-زانو باید تا آخر صاف و خم شود.
 2-عضله چهار سر و عضلات پشت ران به طور كامل تقویت شود.
 3-بیمار به طور آهسته به جلو و عقب بدود.

مرحله چهارم تا ششم :
از هفته دهم تا ماه دهم
این دوره درمان برای افرادی است كه به صورت حرفه ای ورزش می كنند و لذا ورزش‌هایی از قبیل درجا دویدن و مارپیچ دویدن اضافه می شود تا ورزشكار بتواند به ورزش حرفه ای خود برگردد و در این مدت قدرت عضله چهار سر باید 85 درصد عضله چهار سر سمت مقابل و قدرت عضلات همسترینگ ها باید 90 درصد قدرت عضلات همسترینگ سمت مقابل باشد و زانو تا 135 درجه خم شود و به طور كامل صاف شود.

 

برنامه دویدن بعد از جراحی  ACL     زانو

 

ورزشکارانی که تحت عمل جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو قرار می گیرند بعد از گذراندن درمانهای اولیه فیزیوتراپی می بایست آماده انجام حرکات دشوارتر شوند تا بتدریج توانائی حضور در ورزش مورد نظر را کسب نمایند . برنامه دویدن که عمدتا  بعد از ماه سوم بعداز عمل آغاز میشود از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل سعی شد این برنامه آماده و در دسترس قرار گیرد . اما به خاطر داشته باشید قبل از شروع برنامه دویدن می بایست بتوانید تعدادی از حرکات را زیر نظر فیزیوتراپیست انجام داده تا در صورت آمادگی به شما اجازه شروع دویدن داده شود .

به خاطر داشته باشید برنامه زیر می تواند متناسب با وضعیت شما تغییر کند .

 

1-  هفته اول بعد از درمان فیزیوتراپی

 ابتدا 400 متر راه بروید سپس 400 متر با شدت 50% بدوید . این دوره را 4 بار تکرار کنید . 3 روز در هفته .

2- هفته دوم  بعد از درمان فیزیوتراپی

ابتدا 400 متر راه بروید سپس 800 متر با شدت 50% بدوید . این دوره را 2 بار تکرار کنید . 3 روز در هفته .

3- هفته سوم بعد از درمان فیزیوتراپی

 ابتدا 400 متر راه بروید سپس 1600 متر با شدت 50% بدوید در ادامه 400 متر راه بروید . این دوره را 1 بار انجام دهید . 3 روز در هفته .

4- هفته چهارم بعد از درمان فیزیوتراپی

 ابتدا 400 متر راه بروید سپس 400 متر با شدت 50% بدوید در ادامه 400 متر راه بروید سپس 800 متر با شدت 75% بدوید سپس 400 متر راه بروید  . این دوره را 2 بار تکرار کنید. 3 روز در هفته .

5- هفته پنحم بعد از درمان فیزیوتراپی

 ابتدا 400 متر راه بروید سپس 1600 متر با شدت 75% بدوید در ادامه 400 متر راه بروید . این دوره را 2 بار تکرار کنید. 3 روز در هفته .

6- هفته ششم بعد از درمان فیزیوتراپی

ابتدا 400 متر راه بروید سپس 400 متر با شدت 75% بدوید در ادامه 400 متر راه بروید سپس 800 متر  با شدت 100 %  بدوید و دوره را با 400 متر پیاده روی تمام کنید  . این دوره را 2 بار تکرار کنید. 3 روز در هفته .

7- هفته هفتم بعد از درمان فیزیوتراپی

 ابتدا 400 متر راه بروید سپس 1600 متر با شدت 100% بدوید در ادامه 400 متر راه بروید . این دوره را 2 بار

انجام دهید . 3 روز در هفتهنوع مطلب : فیزیوتراپی زانو، درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها : فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپی بعد از پارگی acl،
لینک های مرتبط :


شنبه 28 مهر 1397 12:13 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment
didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted
to say superb blog!
چهارشنبه 18 مهر 1397 07:58 ق.ظ
Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to make
a good article… but what can I say… I
put things off a lot and don't manage to get nearly anything done.
دوشنبه 9 مهر 1397 07:20 ب.ظ
It's hard to find well-informed people on this topic, but you
seem like you know what you're talking about! Thanks
دوشنبه 9 مهر 1397 11:12 ق.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.

It's always interesting to read content from other writers
and practice a little something from their websites.
دوشنبه 9 مهر 1397 08:09 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to see a great blog like
this one nowadays.
یکشنبه 8 مهر 1397 03:18 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate
your efforts and I am waiting for your further post thanks
once again.
جمعه 6 مهر 1397 06:50 ق.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
یکشنبه 1 مهر 1397 06:25 ق.ظ
Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me crazy so any assistance is very much appreciated.
دوشنبه 26 شهریور 1397 04:31 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be
honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and
bookmark your site to come back later. All the best
شنبه 24 شهریور 1397 01:41 ب.ظ
It's wonderful that you are getting thoughts from this paragraph
as well as from our argument made at this time.
یکشنبه 18 شهریور 1397 04:06 ب.ظ
It's an remarkable paragraph designed for all the internet viewers; they will obtain advantage from it
I am sure.
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:37 ق.ظ
Informative article, just what I was looking for.
شنبه 20 مرداد 1397 03:25 ق.ظ
Hello there I am so glad I found your blog, I really found you
by accident, while I was searching on Google for something else, Regardless
I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post
and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
I don't havbe time to look over it all at the minute but I have
saved it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read more, Pleasze do keep up the awesome work.
شنبه 20 مرداد 1397 02:58 ق.ظ
Article writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write if not it is complicated to write.
سه شنبه 16 مرداد 1397 02:10 ق.ظ
This is a topoic that is close to my heart... Many thanks!
Where are your contact details though?
سه شنبه 16 مرداد 1397 02:02 ق.ظ
This design is wicked! Youu definitely know how to keep a reader entertained.
Between your wwit and your videos, I was almost moved to start
my own blog (well,almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say,and more than that,
how you presented it. Too cool!
دوشنبه 24 مهر 1396 10:13 ب.ظ
Superb, what a weblog it is! This weblog presents useful data to us, keep it up.
دوشنبه 24 مهر 1396 09:10 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the
rest of the site is also really good.
دوشنبه 24 مهر 1396 05:54 ب.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future and
it is time to be happy. I've read this post and if I may just I wish
to counsel you few interesting things or advice.
Maybe you could write next articles relating to this article.
I want to read even more things approximately it!
دوشنبه 24 مهر 1396 04:30 ب.ظ
Hello there! I know this is kinda off topic however , I'd
figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Excellent blog
by the way!
دوشنبه 24 مهر 1396 04:18 ب.ظ
Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a
community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!
دوشنبه 24 مهر 1396 02:50 ب.ظ
Hello! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile
friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone.

I'm trying to find a template or plugin that might be able to
correct this issue. If you have any recommendations,
please share. With thanks!
دوشنبه 24 مهر 1396 02:28 ب.ظ
Why people still use to read news papers when in this technological world the whole thing is existing on net?
جمعه 30 تیر 1396 02:31 ق.ظ
I have to thank you for the efforts you've put in writing this blog.
I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you
in the future as well. In fact, your creative writing abilities
has inspired me to get my own site now ;)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر
درباره وبلاگ

سلام

این وبسایت به همت اینجانب فیزیوتراپیست علی تاجیک و همسرم فیزیوتراپیست مهسا مظاهری ایجاد گردیده است ، امید است بتوانیم خدمتی به شما دوستان کرده باشیم.
لحظات خوشی را برای شما
ارزومندیم
ایمیل اینجانب :

sir.tajik@yahoo.com

آدرس ما در تلگرام
www.telegram.me/PHYSIOTHERAPISTALITAJIK

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست علی تاجیک
موضوعات
نظرسنجی
تمایل دارید بیشتر چه مطالبی در این وب سایت مورد بررسی قرار گیردآمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آپارات
مپ

                    
 
 
 
کپی ممنوع